Home जिल्ला समाचार बाणगंगामा संघिय सरकारको वजेट सबैभन्दा धेरै

बाणगंगामा संघिय सरकारको वजेट सबैभन्दा धेरै

भेषराज पाण्डे
कपिलबस्तु १८ जेठ।

नेपाल सरकारले आर्थिक वर्ष २०७८÷०७९ का विनियोजन गरेको बजेटमा सबैभन्दा धेरै रकम पाउनेमा कपिलवस्तुका छ नगरपालिका मध्ये सवैभन्दा धेरै बाणगंगा नगरपालिकालाई ६३ करोड ६६ लाख रुपैयाँ बजेट विनियोजित गरेको छ। चार गाउँपालिका मध्ये मायादेबी गाउँपालिकालाई ३९ करोड ९४ लाख रुपैयाँ विनियोजित गरेको छ । यस्तै नगरपालिकामा सवैभन्दा कम महाराजगंज नगरपालिकालाई ४४ करोड ४ लाख रुपैयाँ विनियोजित भएको छ । यस्तै गाउँपालिका तर्फ सबैभन्दा कम यशोधरा गाउँपालिकालाई ३१ करोड २९ लाख रुपैयाँ बजेट विनियोजित गरेको छ ।

विनियोजित वजेट अनुसार आगामी आर्थिक वर्षका लागि कपिलबस्तु नगरपालिकामा ५५ करोड ४२ लाख, कृष्णनगर नगरपालिकामा ४५ करोड ५८ लाख, बुद्धभूमि नगरपालिकामा ५७ करोड ६७ लाख र शिवराज नगरपालिकामा ५१ करोड ४८ लाख रुपैयाँ विनियोजन भएको हो । यस्तै गाउँपालिका तर्फ बिजयनगर गाउँपालिकामा ३६ करोड ५० लाख र शुद्घोधन गाउँपालिकामा ३३ करोड २१ लाख रुपैयाँ विनियोजन गरिएको छ । यसैगरि अहिले प्रस्तुत बजेट मार्फत आगामी आर्थिक बर्षका लागी बिशेष अनुदानबाट महाराजगंज नगरपालिका बञ्चित रहेको छ ।

चारवटा गाउपालिका मध्ये बिजयनगर गाउपालिकाले मात्र बिशेष अनुदान प्राप्त गर्न सफल भएको छ ।त्यसो त संघीय सरकारले कपिलबस्तुका लागी बिनियोजित बजेटको आकारमा बृद्धि भएको छ । गणतन्त्र स्थापनापछि अध्यादेश मार्फत आएको यो बजेट छैठौं हो तर नेपालको संबिधान २०७२ जारी भएपछि अध्यादेश मार्फत आएको आउने यो बजेट पहिलो हो ।

अध्यादेश मार्फत सरकारले कपिलबस्तुका १० स्थानीय पालिकामा ४ अर्ब ६० करोड ७९ लाख रुपैयाँ विनियोजन गरेको छ । कपिलबस्तुमा आएको यो वजेट अघिल्लो आर्थिक वर्षको तुलनामा ७ प्रतिशतले बृद्धि हो ।कुल बजेट अनुदान अन्र्तगत चालुतर्फ ४ अर्व १९ करोड ३० लाख बिनियोजित छ भने पूंजीगत तर्फ ४१ करोड ४९ लाख मात्र बिनियोजन गरिएको छ । सरकारले कपिलबस्तुका लागी समपूरक अनुदान ७ करोड ९१ लाख, बिशेष अनुदान अन्र्तगत पूंजीगत तर्फ ९ करोड ५२ लाख बजेट बिनियोजन गरेको छ ।

यसैगरि सशर्त अनुदान तर्फ चालु २ अर्ब ५६ करोड ८५ लाख र पूंजीगत २४ करोड ६ लाख गरि कुल २ अर्व ८० करोड ९१ लाख बिनियोजन गरिएको छ । कपिलबस्तुमा गतबर्ष ४ अर्ब २७ करोड ३२ लाख बजेट संघीय सरकारले प्रदान गरेको थियो ।जिल्लाका सबै स्थानीय तहमा विनियोजित बजेट अनुसार समानीकरण, सशर्त, विशेष र समपुरक अनुदान गरेर सो वजेट विनियोजन भएको हो । यसैगरि अहिले कार्यसम्पादनका आधारमा समेत प्राथमिकताको आधारमा बजेट बिनियोजन समेत गरि सरकारले नयाँ प्रावधान तयार पारेको छ ।

सरकारका अर्थमन्त्री बिष्णु प्रसाद पौडेलद्धारा जेष्ठ १५ मा जारी बजेटमा न्यूनतम, सुत्रमा आधारित र कार्यसम्पादनमा आधारित अनुदान गरि समानिकरण अनुदानलाई प्राथमिकता दिई बजेट बिनियोजन गरिएको छ । जसअनुरुप समानीकरण अनुदान अन्र्तगत १ अर्ब ६२ करोड ४५ लाख कपिलबस्तुका लागी बिनियोजित छ । न्यूनतम अनुदान ३७ करोड ७५ लाख, सुत्रमा आधारित अनुदान १ अर्ब २० करोड २६ लाख र कार्यसम्पादनमा आधारित अनुदान तर्फ ४ करोड ४० लाख बजेट अनुदानको बिनियोजन भएको छ ।

यता सरकारले आगामी आर्थिक बर्षका लागी बिनियोजित बजेटमा कपिलबस्तुका चार स्थानीय तह उत्कृष्ट भई कार्यसम्पादनको आधारमा बजेट समेत प्राप्त गरेका छन् । कार्यसम्पादनमा नगरपालिका तर्फ बाणगंगा र शिवराज नगरपालिका उत्कृष्ट भएका छन् । कार्यसम्पादनमा आधारित समानीकरण अनुदानतर्फ बाणगंगा र शिवराज नगरपालिकाले समान ४९ लाख प्राप्त गरेका छन् । कृष्णनगर र महाराजगंज नगरपालिकाले समान ४८ लाख अनुदान पाउदा बुद्घभूमि नगरपालिकाले ३५ लाख अनुदान पाएका छन् । यसैगरि नगरपालिका अन्र्तगत कार्यसम्पादन कमजोर हुने नगरपालिकामा कपिलबस्तु नगरपालिकाले ३४ लाख प्राप्त गरेको छ ।

गाउपालिका तर्फ भने मायादेवी गाउपालिका र बिजयनगर गाउपालिका अब्बल साबित भएका छन् । उनीहरुले समान ४९ लाख प्राप्त गर्दा यशोधराले ४८ लाख पाएको छ । शुद्धोधन गाउपालिकाको कार्यसम्पादन फितलो रहेको पाइएको छ । शुद्धोधनले कार्यसम्पादनमा आधारित समानीकरण अनुदानतर्फ ३५ लाख मात्र प्राप्त गरेको छ ।

त्यस्तैकपिलबस्तुका १० स्थानीय तह मध्ये समपूरक अनुदान प्राप्त गर्ने पालिका दुइवटा मात्र परेका छन् । जसअन्र्तगत बुद्घभूमि नगरपालिका र बिजयनगर गाउपालिका परेका छन् । बुद्घभूमि नगरपालिकाले ४ करोड १५ लाख र बिजयनगर गाउपालिकाले १ करोड ३९ लाख प्राप्त गर्न सफल भएका छन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

कपिलवस्तुमा कोरोना संक्रमितको संख्या निरन्तर घटदै

१ सय ५९ जना सकृय संक्रमित कपिलवस्तु ५ असारकपिलवसतुमा सकृय कोरोना सक्रमितको सख्या निरनतर घटदै गएको छ । स्वास्थ्य कार्यालय अनुसार शनिवार...

दोस्रो लहरमा रुपन्देहीमा ३१९ संक्रमितको मृत्यु, ।।

३० देखि ४९ वर्ष समूहका मात्रै २९ प्रतिशत ।।असार ५, भैरहवा–रुपन्देहीमा कोरोना भाइरस संक्रमणबाट हाल सम्म ४७६ जना कोरोना संक्रमितको मृत्यु भएको...

नेविसंघ र तरुण दल विपन्नको सहयोगमा जुट्दै ।।

५ असार कपिलवस्तु ।विपद् होस या अन्य समस्या समुदायमा देखिन साथ नेविसंघ र नेपाल तरुण दलका प्रतिनिधि समुदायमा पुने गर्दछन् ।विश्वभर...

प्रांगारिक खेती प्रर्बद्धन गर्न वाणगंगा २ का महिला कृषक समूहलाई उपकरण हस्तान्तरण ।।

पार्बती आचार्य कपिलवस्तु, ५ असार ।बाणगंगा नगरपालिका वडा नं. २ गोबडीहवास्थित ज्योती महिला कृषक समूहमा सञ्चालन भैरहेको...

Recent Comments